Autor:
Kongressi korraldusmeeskond

Leedsi kongress toob kokku keskaja uurijad ja huvilised

Kerli Kraus
Mihkel Mäesalu
Anti Selart

Pärast kaheaastast koroonapausi toimus tänavu 4.–7. juulini  Inglismaal Leedsi ülikoolis taas rahvusvaheline keskaja kongress (International Medieval Congress). Alates 1994. aastast korraldatav kongress on kujunenud kohaks, kus saavad kokku keskaja uurijad ja huvilised kogu maailmast. Seejuures on tegemist interdistsiplinaarse üritusega sõna parimas tähenduses – esindatud on ajaloolased ja arheoloogid, õigus- ning kunstiteadlased, filoloogid ja kirjanduse uurijad. Vastavalt muljetavaldav on ka kongressi paralleelsessioonide hulk ja nende temaatiline variatiivsus. Olulisel kohal on alati raamatulaat, kus erialakirjastused ning -antikvariaadid näitavad ja müüvad oma trükiseid. Huvilistel on võimalik osa võtta ekskursioonidest ja töötubadest, demonstreeritakse mõõgavõitlust ja jahikulle – ühesõnaga, melu on palju. Ühtlasi on enam kui  2500 osalejaga üritus tutvuste, kontaktide ja ideede börs, kus sünnivad koostööprojektid ja publitseerimiskavad.

Õigupoolest, ka mullu ja tunamullu ei jäänud kongress tegelikult ära. See toimus veebi vahendusel. Nagu küllap kõik ise on kogenud, vaibus esialgne vaimustus online-konverentsidest kiiresti ja sai selgeks, et inimesed soovivad ja peavad isiklikult kokku saama. Seepärast tuldi seekord Leedsi väga suurte ootustega. Muutunud aeg oli siiski jätnud oma jälje. Laadal esindatud kirjastusi tundus olevat vähem, ära jäänud ettekandeid rohkem; väljastpoolt Euroopat tulnud osavõtjaid on varasematel aastatel olnud arvukamalt. Oma jälje jättis veebruaris alanud sõda: Venemaa esindajad said osa võtta ekraani vahendusel, kuid nende lubamine kongressile tõi kaasa protesti, mille märgiks paljud esialgu registreerunud külalised osavõtust sootuks loobusid.

Eesti medieviste esindasid kongressil Kerli Kraus, Mihkel Mäesalu ja Anti Selart Tartust ning Kersti Markus Tallinnast – viimane küll mitte koha peal, vaid veebisilla vahendusel. Meie ülikooli teadlased osalesid Greifswaldi ülikooli Põhjamaade ajaloo professori Cordelia Heßi juhitud uurimisprojekti „Pühakud ja kangelased ristiusustamisest natsionalismini“ poolt korraldatud sessioonidel. Ka siin sekkus korraldusse Venemaa poolt alustatud sõda. Algselt oli tegu Greifswaldi ja Peterburi ülikoolide koostööprojektiga, kuhu olid kaasatud ka Soome, Eesti ja Läti uurijad. Pärast Venemaa sissetungi Ukrainasse koostöö Peterburi kolleegidega lõpetati ja kongressil nad ei osalenud. 

Osalemine Leedsi keskaja kongressil on küll kulukas ettevõtmine, kuid olla kohal Euroopa suurimal keskaja uurijate ja huviliste kokkusaamisel kahtlemata väärib reisi. Inspireerivad ettekanded, vestlused kolleegidega ja loodud kontaktid loovad aluse edasiseks rahvusvaheliseks koostööks ning realiseeruvad uutes uurimustes, projektides ja publikatsioonides. Hea on tõdeda, et Eesti teadlased on kongressil alati esindatud olnud, ja loodetavasti on see võimalik ka edaspidi.


 

Kunstiajaloolased Berliinis

Kunstiajaloolased tutvusid Berliiniga

Vilnius

Alanud on rahvusvahelise üliõpilaskonverentsi teeside esitamine

Sofi Oksaneni foto: Toni Härkonen, plakat: Triinu Rosenberg

Vestlusõhtu tunnustatud kirjaniku Sofi Oksaneniga